Neka su duljine stranica trokuta a,b i c, te duljine odgovarajućih visina va,vb i vc.
Kako je va:vb:vc=3:4:5, slijedi da je va=3k, vb=4k, vc=5k, k∈Q.
Kako je površina trokuta jednaka polovini umnoška duljine stranice i duljine odgovarajuće visine, imamo da je
a=3k2P,b=4k2P,c=5k2P,
pri čemu P označava površinu trokuta. Zbog toga vrijedi razmjer a:b:c=31:41:51.
Svođenjem na zajednički nazivnik imamo da je a:b:c=6020:6015:6012, odnosno a:b:c=20:15:12.
Stoga je a=20l, b=15l, c=12l, l∈Q. Očito je a najdulja stranica, pa je 20l=12, odakle je l=2012=53.
Konačno, opseg trokuta je o=a+b+c=20l+15l+12l=47l=47⋅53=5141=28.2 cm.